• این موضوع 3 پاسخ، 3 کاربر را دارد و آخرین بار در 3 سال، 7 ماه پیش بدست ناشناس به‌روزرسانی شده است.
نمایش 2 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #941

   در متن چگونگی پرداختن به آسمان‌ها ـ ۲ (تفکّر در خلقت آسمان‌ها و زمین) عنوان شده است که به اسمان ها نگاه کنید، خدا فرموده که نگاه کنید. جار زده که نگاه کنید، ۴۱ بار فرموده اند به روش های مختلف.
   خب بعد از اینکه این موضوع مطرح میشه و خواننده ذهنش به این سمت میرود که عه چه جالب چه سوال قشنگی، چه حرف دقیقی، اما روی هوا میمنونه و در این متن به جواب سوالش نمیرسه.
   خب شاید باید از اسباب استفاده کرد. اما سوال هنچنان باقیست که دقیقا چطور میشه به این مهم دست یافت.

  • #1146

   مطالب مطرح شده در سایت مطالعه قرآنی سیر آسمانها و زمین است. موضوع مطرح شده در مورد نگاه به آسمانها، مطلبی است که خداوند در قرآن فرمورده. ابتدائا دعوت خدا و لزوم نگاه به آسمان باید پرداخته شود. آیا حقیقتا خداوند بارها دعوت به نگاه به آسمان میکند؟ آیا به قول شما واقعا مطلب مطرح شده دقیق است؟ نگاه به چه جنبه ای از آسمان؟ با چه هدفی؟ دانشمندان هم دعوت به نگاه به آسمان میکنند. چه تفاوتی بین دعوت خداوند و دانشمندان وجود دارد؟ در علم مدرن دانشمندان صدها سال است که دعوت به نگاه به آسمان میکنند و صدها سال است به دنبال روشهای بهتر برای نگاه میگردند. روش بر اساس هدف ارائه می‌گردد. آیا واقعا خدا از ما می‌خواهد که آینده را از آسمان ببینیم؟ آیا از ما میخواهد که امور را ببینیم؟ آیا اصولا راه به روی ما باز است؟ آیا از ما میخواهد غیب آسمانها و زمین را ببینیم؟
   در مجموع من جواب سوال شما را نمیدانم ولی فکر میکنم که سوالات بالا، سوالاتی کاملا غیر بدیهی هستند که باید قبل از سوال شما پاسخ داده شوند.

   • #1147

    با عرض سلام و تشکر بابت اهتمام شما به این سوال.
    بنده از حرفهای شما متوجه شدم که سوالات ذیل مطرح است:

   • آیا واقعا خدا از ما می‌خواهد که آینده را از آسمان ببینیم؟
   • آیا از ما میخواهد که امور را ببینیم؟
   • آیا اصولا راه به روی ما باز است؟
   • آیا از ما میخواهد غیب آسمانها و زمین را ببینیم؟
   • چطور میتوان برزخ آسمان ها و زمین را دید؟
   • که بنده جواب برخی از آنها را از متن تا حدودی متوجه شده ام که در ذیل می‌آورم.

    آیا واقعا خدا از ما می‌خواهد که آینده را از آسمان ببینیم؟
    طبق آیه ۹ سوره سبا
    أَ فَلَمْ يَرَوْا إِلي ما بَيْنَ أَيْديهِمْ وَ ما خَلْفَهُمْ مِنَ السَّماءِ وَ اْلأَرْضِ إِنْ نَشَأْ نَخْسِفْ بِهِمُ اْلأَرْضَ أَوْ نُسْقِطْ عَلَيْهِمْ کِسَفًا مِنَ السَّماءِ إِنَّ في ذلِکَ َلآيَةً لِکُلِّ عَبْدٍ مُنيبٍ (سبأ: ۹)
    خداوند می‌فرماید که آیا نگاه نمی‌کنند به آن چیزهایی که پیش روی شان است، و آن چیزهایی که پشت سرشان است؟ پس ما باید به مقولات پیش روی‌مان و مقولات پشت سرمان دقت کنیم؛ دقتی تا حد نگاه کردن. اگر گفته می‌شد «أ فلم یتفکروا إلی ما بین أیدیهم و ما خلفهم»؛ می‌گفتیم ما به گذشته و آینده فکر می‌کنیم؛ بلکه همه فکر می‌کنند. اگر گفته می‌شد که «آیا نکته سنجی نمی‌کنند؟»؛ باز می‌گفتیم همة ما نکته سنجی می‌کنیم. نکاتی را از گذشته و نکاتی را درباره آینده به ذهن داریم. اما خداوند می‌فرماید: «أَفَلَمْ يَرَوْا»؛ آیا نگاه نمی‌کنند؟ شما اگر فقط یک صحنه را «ببینید»، حجم زیادی از مطلب در ذهن شما می‌نشیند. ساعت‌ها می‌توانید توصیف کنید. به حسب یک لحظه دیدن، ساعت‌ها می‌توانید توضیح دهید. پس خداوند صحبت از دیدن می‌کند. ما گذشته‌ها را می‌توانیم مثلا از طریق آثار ببینیم؛ اما آینده را چه طور ببینیم؟ خداوند صحبت از دیدن می‌کند! (چرایی پرداختن به آسمان‌ها و زمین ـ ۱ (سبأ ۹))
    که مخاطب کافرون هستند پس مسلمانان بایستی با کیفیت بهتر از این نگاه کنند.

    آیا از ما میخواهد که امور را ببینیم؟
    در آیه ۱۰۱ سوره یونس خداوند می­‌فرماید: «قُلِ انْظُرُوا ما ذا فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ ما تُغْنِی الْآیاتُ وَ النُّذُرُ عَنْ قَوْمٍ لا یُؤْمِنُونَ»
    در این آیه به چه مقولاتی دعوت می‌شویم؟ به چیزهایی که در آسمان‌ها و زمین وجود دارد و آیات و انذارهایی که در این محدوده هستند.

    پس طبق آیه ۱۰۱ یونس باید به سه چیز بپردازیم:
    ۱ـ «ما ذا فی …»، آنچه در آسمان‌ها و زمین هستند؛
    ۲ـ آیات موجود در آسمان‌ها و زمین؛
    ۳ـ انذارهای موجود در آسمان‌ها و زمین.

    از طرفی طبق ایه
    یدَبِّرُ الْأَمْرَ مِنَ السَّماءِ إِلَى الْأَرْضِ ثُمَّ یعْرُجُ إِلَیهِ فی‏ یوْمٍ کانَ مِقْدارُهُ أَلْفَ سَنَةٍ مِمَّا تَعُدُّونَ (سجده: ۵)
    امور از آسمان به سوی زمین تدبیر می‌­شوند؛ سپس وقتی اینجا کار انجام می‌­شود، دوباره امور به سمت بالا می­­روند. هزار سال بالا می­‌روند، تا به مکان تجمیع امور برسند. چرایی پرداختن به آسمان‌ها و زمین ـ ۲
    پس طبق این باید به امور حداقل نگاه کرد.

    آیا اصولا راه به روی ما باز است؟
    این چرایی‌ها مهم است. خداوند به ما می‌فرماید به آسمان‌ها نگاه کنید؛ پس باید برای ما منطق داشته باشد. فرض کنید کسی کاری انجام داده که ناتمام است. اگر از او بخواهید که کارش را ببینید، می‌گوید که یک مقدار صبر کنید و بگذارید کامل شود؛ بعد آن را ببینید. کار باید به یک حدی برسد که قابل دیدن باشد؛ بعد آن را ببینید. یعنی ما کار را تا وقتی ناقص است پنهان می‌کنیم و ارایه نمی‌کنیم. خداوند در قرآن حداقل ۴۱ بار دارد جار می‌زند که بیایید نگاه کنید؛ بیایید نگاه کنید؛ آیا نگاه نمی‌کنید؟ چرا نگاه نمی‌کنید!؟

    اگر یک نگاه سطحی به این ۴۱ آیه بکنید، حداقل تأکید از آن برداشت می‌شود: خداوند دارد تأکید می‌کند که بیایید به آسمان‌‌ها نگاه کنید. بعضی جاها به نظر می‌رسد که لحن خداوند حاکی از توبیخ است: چرا نگاه نمی‌کنید!؟ بعضی جاها لحن خدا آمرانه است. در چه صورت خداوند این کار را می‌کند؟ چگونگی پرداختن به آسمان‌ها ـ ۲ (تفکّر در خلقت آسمان‌ها و زمین)

   • آیا از ما میخواهد غیب آسمانها و زمین را ببینیم؟
   • در سوره هود آیات ۱۲۲و۱۲۳ داریم: «وَ انْتَظِرُوا إِنّا مُنْتَظِرُونَ- وَ لِلّهِ غَيْبُ السَّماواتِ وَ اْلأَرْضِ»؛ باید نگاه کرد و با نگاه انتظار کشید و انتظار ظهور غیب السموات و الارض را داشت. چگونگی پرداختن به آسمان‌ها ـ ۱ (نگاه به آسمان‌ها)

    اما سوال ذیل هنوز پا برجاست.
    چطور میتوان برزخ آسمان ها و زمین را دید؟

 • #1151

  ناشناس
  غیرفعال

  با سلام خدمت دوست عزیزم.
  تا اونجایی که مطالب شمارو خوندم که بیشتر سوال هایی مطرح شده بود در حول گفتارهای سایت. متوجه دغدغه مندی و علاقه شما به پیشبرد مطالب و بهره مندی هرچه سریعتر از آنها شدم.

  نکته ای که میتونم اینجا بگم که بتونه کمکی در راستای دغدغه شما باشه اینه که در هر مطلبی جای سوال همیشه هست. به خصوص مطالبی از این دست که تازه در شروع کار هستند و هنوز قوام نگرفته اند.
  ولی این سوالات به دلیل اینکه بحث در اول راه است به جایی نمیرسد مگر اینکه خودمون همت کنیم و یک جای این کار رو دست بگیریم و شروع به تحقیق در اون زمینه کنیم تا جایی که توان و سوادمون اجازه میده. اینجوری هم به قوام مطلب کمک کردیم هم اینکه بعد از یک تحقیق همه جانبه به جای سوالات کلی به سوالاتی میرسیم که کلیدی و ریشه ای هستند و میدونیم این سوال یک پشتوانه مثلا 3ماهه تحقیقاتی و از روی تسلط روی مطلب دارد.
  اونجاست که انشاالله خداوند محبت میکند و باب جدیدی در این مسیر برامون باز میکنه تا بتونیم بیشتر از این نظام الهی بدونیم و به کار ببریم.

  بنده همه جوره حاضرم به کمک شما دوست خوبم یک تحقیق دست بگیریم و به امید خدا جلو ببریم.

  یاعلی

 • نمایش 2 پاسخ رشته ها

  شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.