نمایش 2 پاسخ رشته ها
 • نویسنده
  نوشته‌ها
  • #769

   ما انسان‌ها دیدن گذشته‌ها را از طریق زمین بلدیم و چند دانش در این زمینه داریم؛ به عنوان مثال: دانش دیرینه‌شناسی، دانش نژادشناسی (زیرمجموعة انسان‌شناسی)، در غرب داروینیسم با چند شاخة زیر مجموعه‌اش، زمین‌شناسی، طبیعت‌شناسی، تمدن‌شناسی، قومیت‌شناسی، … به صورت‌های مختلف دانش‌هایی داریم برای بررسی گذشته از طریق زمین.

   یک راه برای نگاه به گذشته از طریق زمین قرآن است. انسان در آیات قرآن دقت کند و با اقوام گذشته و ماجرای گذشتگان آشنا شود. جالب است که خداوند در قرآن، در سورة عنکبوت آیة ۲۰، حتی به علم دیرینه‌شناسی دعوت می‌کند. در این آیه خداوند به نظارة کیفیت ایجاد خلقت اشاره می‌کند: «قل سیروا فی الأرض فانظروا کیف بدأ الخلق»؛ در زمین سیر کنید و ببینید که خداوند چگونه خلقت را آغاز کرد.

   ۱۴۰۰ سال است خداوند دارد دعوت می‌کند. ما انجام ندادیم، ولی غرب این موضوع را دنبال کرده است و بسیار اهتمام دارند و متأسفانه در راستای مادی‌گرایی و در مسیرهای غیر خدایی سعی کردند که برداشت کنند و نظریه پردازی کنند. صد و اندی سال پیش، داروین در این زمینه نظریه پردازی کرد. چرا ما شیعیان وارد نشدیم؟ خداوند می‌فرماید که خلقت توسط خدا را که چگونه آغاز شده ببینید و از طریق سیر در زمین پیدا کنید. و از این انشاء، نشئه بعدی را نتیجه بگیرید. ما این مقوله را دنبال نکردیم و این نتیجه را نگرفتیم؛ اما غربی‌ها دنبال کردند و نتایج خود را گرفتند.

  • #796

   سپهر سعادت
   مشارکت کننده

   با توجه به این که کلام خدا دقیق است و خدا انسان‌ها را دعوت به دیدن می‌کند، آیا علومی مثل داروینیسم که بر پایه حدس نتیجه‌گیری می‌کند، مصداقی از دیدن گذشته زمین هستند؟

   • #813

    آیه 9 سوره سبا از مشاهده صحبت میکند. اینکه شما بروی و دنبال فسیلهای جانوران بگردی و یا جانورانی که الان وجود دارند را و به نوعی به گذشته ارتباط دارند را مشاهده کنی.نظریه پردازی که عموما پیش نیازهای فکری زیادی دارد شاید جزو آیه نباشد. کسانی که در حوزه تکامل (و دیگر نظریات مربوط به خلقت حیات) کار میکنند عملا هر دو کار را انجام میدهند.
    یک نکته جالب: با دنبال کردن فسیل‌ها و حتی مقداری نظریه پردازی دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که دایناسورها با سقوط یک شهاب سنگ منقرض شده اند، این اتفاق میتواند در آینده هم بیفتد حتی فیلم‌هایی در این زمینه وجود دارد.

  • #843

   نگاه به گذشته در آیه 9 سوره سبا باید نتیجه‌گیری آخرالزمانی داشته باشد. یکی از مثالهای آن عذابهای اقوام گذشته است. یکی دیگر از مصادیق می‌تواند ماجرای یاجوج و ماجوج باشد که در پشت ردم ذوالقرنین حبس شده اند و در آخرالزمان با شکسته شدن ردم سرازیر می‌شوند.

نمایش 2 پاسخ رشته ها

شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.