تفکر در آسمان‌ها و زمین در قرآن، در مسیر برگشت است

مؤمنین معمولا می‌گویند که به مخلوقات خدا نگاه کنید و خدا را نتیجه بگیرید؛ یعنی از کثرت به وحدت. در حالی که آیه ۱۹۱ آل عمران برعکس این است: وقتی که متوجه خدا شدی، بلافاصله به نظام خدا بپرداز. از ساحت اول توحید، بلافاصله به ساحت دوم توحید برو. بیا در نظام و در آن این نتایج را بگیر: «ربنا ما خلقت هذا باطلا سبحانک فقنا عذاب النار». تفکر ما درست برعکس است. تفکر ما انسان‌ها برعکس است.

این سه آیه درباره تفکر، در یک دید کلّی در مسیر برگشت است و نه مسیر رفت. در مسیر رفت شما نظام خدا را می‌بینید و فراتر از آن می‌روید و خود خدا را نتیجه می‌گیرید. این می‌شود مسیر رفت. اما این سه آیه در مسیر برگشت است: وقتی که خودت را در محضر خدا احساس می‌کنی، بلافاصله خودت را منتقل کن به نظام خداوندی (طبق آیات ۱۹۱ آل عمران و ۸ روم) و بلافاصله خودت را منتقل کن به جایگاه خودت در این نظام خداوندی (طبق آیه ۱۳ سوره جاثیه). این مسیر، مسیر برگشت است.

4 دیدگاه ها

 1. محمدحسین گفت:

  سلام علیکم و خدا قوت
  یک سوال :
  از بعضی عناوین و دسته بندی های معرفتی تان معلوم می شود که کار دقیق و مبسوطی را در دست گرفته اید لیکن اگر محبت کنید بیشتر از چرایی و هدف و مسیر برنامه تان و چگونگی بهره مندی مخاطب و میزان بهره مندی مخاطب توضیحی بفرمایید ممنون می شوم.
  در قسمتی درج شود که اگر کسی مثل بنده برای اولین بار وارد صفحه تان شد، گیج نشود!! ربنا ما خلقت هذا باطلا سبحانک…

 2. شیوا گفت:

  سلام
  خوب چیزی که شما قصد انجامش رو دارید خیلی خوبه ولی اولا چطوری میخواید درست بودنش رو اثبات کنید؟ اگر مثلا از روش علم روز و رایج نخواید استفاده کنید برای اثبات درستی اون، لااقل باید یه نتیجه ای ازش بشه گرفت. مثلا شما میگید نظم آسمانها واجد مفهومی برای آینده هست لااقل باید ازون منظر یه خبری از آینده به دست بدید که بگیم درست بوده یا نه؟ منظورم اینه که اثبات درستی حرفهاتون لازمه وگرنه عملا میشه یه بحث کلامی

  • محسن نجفی گفت:

   ما باید در علم پیش بینی کنیم سپس به دنبال نمونه آن پیش بینی در دنیای واقعی باشیم تا ببینیم که آیا واقعیت دارد یا خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *