نظریه بیگ بنگ چیست؟

نظریه بیگ بنگ تلاشی است برای فهمیدن این که در آغاز آفرینش جهان چه اتفاقی افتاد. طبق این نظریه، جهان ما حدود ۱۳٫۷ میلیارد سال پیش از یک تکینگی[۱] ایجاد شد. تکینگی چیست و از کجا می­آید؟ تکینگی­‌ها مکان‌­هایی هستند که دانش حال حاضر فیزیک را به چالش می‌­کشند. به نظر می‌‌­رسد که آن­ها در مرکز سیاه­‌چاله‌­ها هستند. سیاه­‌چاله‌­ها مکان‌­هایی با گرانش بسیار بالا هستند. گرانش سیاه‌­چاله­‌ها آن قدر زیاد است که جرم محدود چگالی نامحدودی پیدا می­‌کند. این مکان­‌های با چگالی بی‌­نهایت همان تکینگی‌­ها هستند. نظریه بیگ بنگ می­‌گوید که جهان ما از یک تکینگی بسیار کوچک، بسیار داغ و بسیار چگال ایجاد شده است. نظریه بیگ بنگ در رابطه با این که این تکینگی از کجا و چرا به وجود آمده است، اظهار نظر نمی­‌کند.

این تکینگی پس از پیدایش، ظاهراً شروع به تورم می‌­کند، منبسط شده و سردتر می­شود. در نهایت از یک نقطه بسیار کوچک و داغ تبدیل به جهان حال حاضر ما می­شود. از جمله اشتباهات رایجی که در مورد این نظریه در ذهن عموم وجود دارد، این است که تصور می­شود تکینگی دچار انفجار شده است. در حالی انفجاری در کار نبوده است و این نقطه منبسط شده است، انبساطی که همچنان ادامه دارد.

شواهد نظریه بیگ بنگ

  1. شواهد نشان می­‌دهند که کهکشان‌‌­ها در حال دور شدن از هم هستند. سرعت دور شدن آن‌­‌ها متناسب با فاصله آن­‌‌ها از یکدیگر است. این دقیقاً همان اتفاقی است که اگر فضا به طور یکنواخت منبسط شود، رخ می‌دهد. اگر در زمان به سمت عقب حرکت کنیم، فضا منقبض می‌­شود تا این که به یک نقطه تبدیل شود.
  2. اگر طبق نظریه بیگ بنگ جهان از یک نقطه بسیار داغ شروع شده باشد، هنوز باید آثاری از آن گرمای اولیه در جهان وجود داشته باشد. در سال ۱۹۶۵ دو منجم توانستند امواج مایکروویو کیهانی با دمای ۲٫۷۲۵ کلوین را کشف کنند که جهان قابل مشاهده برای ما را پر کرده‌­اند. دانشمندان فکر می‌­کنند که این امواج همان آثار گرمای اولیه جهان هستند.
  3. دانشمندان وفور عناصر سبک مانند هیدروژن و هلیوم را، تائیدی بر نظریه بیگ بنگ می‌­دانند.
با انبساط جهان کهکشان‌ها با سرعتی متناسب با فاصله‌شان از هم دور می‌شوند

آیا بیگ بنگ تنها نظریه‌­ای است که شواهد را توجیه می‌­کند؟

بیگ بنگ تنها نظریه مطابق با شواهد نیست، اما محبوب‌­ترین نظریه است.

یک ستاره‌­شناس مشهور به نام George F. R. Ellis می­‌گوید: «مردم باید بدانند که یک بازه‌­ای از نظریات وجود دارد که می­‌تواند شواهد را توجیه کند. …برای مثال من می‌­توانم بگویم که جهان یک کره متقارن با مرکزیت سیاره زمین است و کسی نمی‌­تواند با شواهد موجود آن را رد کند. … چیزی که می­خواهم مطرح کنم این حقیقت است که ما در انتخاب مدل‌­های فیزیکی‌مان از معیارهای فلسفی استفاده می‌­کنیم. وفور نظریات کیهان‌­شناسی تلاش می‌­کند تا این حقیقت را پنهان کند.»

منبع

https://www.big-bang-theory.com

[۱] Singularity