کشف سیاه‌چاله عظیم در کهکشان راه شیری

ستاره‌شناسان چینی، یک سیاه‌چاله جدید و بسیار سنگین یافته‌اند که طبق نظریات امکان ندارد وجود داشته باشد!

این یک سیاه‌چاله ستاره‌ای است، یعنی سیاه‌چاله‌ای که از مرگ و انفجار یک ستاره ایجاد شده است. محققان تا قبل از کشف این سیاه‌چاله گمان می‌کردند که جرم این نوع سیاه‌چاله در کهکشان راه شیری نباید بیش از ۲۰ برابر جرم خورشید باشد؛ زیرا هنگامی که ستاره می‌میرد بیش‌تر جرم خود را بر اثر انفجارها و بادهای ستاره‌ای از دست می‌دهد.

این نظریه اکنون توسط LB-1، سیاه‌چاله تازه کشف‌شده، رد شد. LB-1 تقریبا ۷۰ برابر بزرگتر از خورشید بوده و در فاصله ۱۵۰۰۰ هزار سال نوری از زمین قرار دارد. طبق مدل‌های تکامل ستاره‌ای حال حاضر، LB-1 بیش از دو برابر جرم ممکن برای این نوع سیاه‌چاله را دارد.

اکنون دانشمندان در حال تحقیق برای توجیه وجود این سیاه‌چاله هستند. دانشمندان چینی تعدادی نظریه ارائه کرده‌اند. صرفا از روی ابعاد LB-1 می‌توان گفت که این سیاه‌چاله از نابودی تنها یک ستاره ایجاد نشده است و امکان دارد که از دو سیاه‌چاله باشد که دور یکدیگر می‌چرخند.

یک نظریه دیگر این است که این سیاه‌چاله توسط پدیده ابرنواختر بازگشتی[۱] ایجاد شده باشد. در این پدیده اجزای ستاره پس از انفجار نهایی ستاره به آن بازگشته و سیاه‌چاله تشکیل می‌شود. از لحاظ تئوری امکان چنین اتفاقی وجود دارد، اما دانشمندان تا کنون نتوانسته‌اند این پدیده را مشاهده کنند.

منبع: CNN


[۱] Fallback Supernova

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *