مشاهده اتفاقی فرو رفتن یک ستاره در سیاه‌چاله

فرو رفتن یک ستاره در سیاه‌چاله

یکی از ماهواره‌های ناسا که وظیفه اصلی آن جست‌وجوی سیارات جدید است، تصاویر غیر منتظره‌ای از کشیده‌شدن یک ستاره درون یک سیاه‌چاله را ارسال کرد.

این تصاویر دقیق‌ترین تصاویری از واقعه Tidal Disruption[1] (TDE) هستند که تا به حال به دست آمده‌اند. این دست‌آورد به کمک یک شبکه جهانی از تلسکوپ‌های خودکار، با عنوان ASAS-SN[2] حاصل شد. منجمان یافته‌های در ژورنال Astrophysical Journal منتشر کردند.

یکی از محققان دانشگاه اوهایو می‌گوید: «ما به صورت نزدیک قسمت‌‌هایی که ماهواره سیاره‌یاب رصد می‌کرد را [توسط شبکه جهانی تلسکوپ‌ها] نظاره می‌کردیم. اما ما بسیار خوش‌شانس بودیم، زیرا ماهواره سیاره‌یاب قسمت کوچکی از کیهان را به صورت پیوسته رصد می‌کند و واقعه رخ داده یکی از پرنورترین TDE‌هایی بود که تا به حال دیده شده است.»

TDE زمانی اتفاق می‌افتد که یک ستاره بسیار نزدیک به یک سیاه‌چاله می‌شود. بسته به تعدادی پارامتر مانند ابعاد ستاره، ابعاد سیاه‌‌چاله، فاصله ستاره تا سیاه‌چاله، سیاه‌چاله ممکن است ستاره را درون خود جذب کند و یا اجزای آن را مانند یک رشته ماکارونی بلند از هم جدا کند.

یکی از محققان رصدخانه کارنگی می‌گوید: «داده‌های ماهواره دقیقا به ما نشان می‌دهد که این واقعه مخرب در چه زمانی شروع به روشن‌تر شدن کرد؛ مسئله‌ای که هیچ‌گاه قبلا نمی‌توانستیم به آن پی ببریم. به دلیل کشف زودهنگام این واقعه، ما توانستیم از همان روزهای ابتدایی طول موج‌های مختلفی از این واقعه را رصد کنیم. این داده کمک بسیار زیادی در مدل‌سازی فیزیکی این واقعه می‌کند.» TDE‌ها بسیار به ندرت رخ می‌دهند (در هر ده هزار تا صد هزار سال یک دانه از آن‌ها در کهکشانی با ابعاد منظومه شمسی رخ می‌دهند). ابرنواخترها، در مقایسه، هر سال یک بار اتفاق می‌افتند.تا به حال دانشمندان ۴۰ TDE را کشف و مشاهده کرده‌اند. این واقعه بسیار نادر است زیرا، برای رخ دادن آن ستاره باید بسیار نزدیک به سیاه‌چاله شود (در حدود فاصله زمین تا خورشید).

منجمان فکر می‌کنند که سیاه‌چاله‌ی که این واقعه را صورت داده، حدود ۶ میلیون برابر خورشید جرم دارد. این سیاه‌چاله در مرکز یک کهکشان به نام ۲MASX J07001137-6602251 درصورت فلکی Volans قرار دارد که حدود ۳۷۵ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد. ستاره نابود شده احتمالا به اندازه خورشید جرم داشت.


[۱] اختلال جزر و مدی

[۲]  All-Sky Automated Survey for Supernovae

منبع: phys.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *